เชียงรายโฟกัสดอทคอม สังคมออนไลน์ของคนเชียงราย ยินดีต้อนรับคุณ, บุคคลทั่วไป กรุณา เข้าสู่ระบบ หรือ ลงทะเบียน
วันที่ 19 เมษายน 2024, 21:00:37
หน้าแรก ช่วยเหลือ เข้าสู่ระบบ สมัครสมาชิก

• ข้อมูลหลักเว็บไซต์
  • เชียงรายวันนี้
  • ท่องเที่ยว-โพสรูป
  • ตลาดซื้อขายสินค้า
  • ธุรกิจบริการ
  • บอร์ดกลุ่มชมรม
  • อัพเดทกระทู้ล่าสุด
  • อื่นๆ

ประกาศ !! กรุณาอ่านเพื่อทำความเข้าใจ : https://forums.chiangraifocus.com/index.php?topic=1025412.0

+  เว็บบอร์ด เชียงรายโฟกัสดอทคอม สังคมออนไลน์ของคนเชียงราย
|-+  ศูนย์กลางข้อมูลเชียงราย
| |-+  เรื่องล้านนา ภาษากำเมือง
| | |-+  กึดเจื้อไดกับหมู่หนังหมู่ละครหลังข่าวตี้เอากำเมืองไปอู้คับ
หน้า: [1] พิมพ์
ผู้เขียน กึดเจื้อไดกับหมู่หนังหมู่ละครหลังข่าวตี้เอากำเมืองไปอู้คับ  (อ่าน 3530 ครั้ง)
natta2533
ชั้นประถม
*

« เมื่อ: วันที่ 23 เมษายน 2012, 20:47:02 »

คือปอดีผ่อละครหลังข่าวนะคับเเล้วหันมันอู้กำเมือง  อย่างบ่ไจ้บ่ถูก  บ่มีก๋านยะการบ้านก่อนเลยยยยย  ส่วนตั๋วฟังเเล้วเเกนหูคับ
kuntawong
ชั้นประถม
*

« ตอบ #1 เมื่อ: วันที่ 23 เมษายน 2012, 21:36:19 »

มองในแง่ดีกะครับ กำเมืองเฮามีก๋ารแพ่หลาย บางครั้งก็มีก๋ารเสดงวัฒนธรรมล้านนาโตย

(ถ้าหื้อเขาอู้อย่างเฮาแต้ คนภาคอื่นจะฟังบ่าฮู้เรื่องนะกะครับ)  นั้นเป็นความคิดของผมหนาครับ
varin
บุคคลทั่วไป
« ตอบ #2 เมื่อ: วันที่ 24 เมษายน 2012, 10:56:31 »

มองเ๋ป๋นสองแง่สองง่ามเจ้า...เพราะว่าบางคนที่แสดงเขาก็บ่ไจ้คนเมืองบ้านเฮา จะฮื้ออู้อย่างกับเฮาก็คงเป๋นไปบ่ได้เจ้า แล้วอย่างนักแสดงบางคนที่เขาอู้ได้เขาก็อู้ได้ชัดเจนนาเจ้า อย่างพี่ต่าย เพ็ญพักตร์ เจ้า เกยหันเขาแสดงละครช่องสาม โตยถ้าจำบ่ผิด อ้ายซูโม่เป๊ปซี่ อ้ายถนอม ก็มีเจ้า
natta2533
ชั้นประถม
*

« ตอบ #3 เมื่อ: วันที่ 25 เมษายน 2012, 21:09:21 »

ออ..คับ  ยินดีตี้มาจ้วยฮ่วมเเสดงความคิดเห็นคับผม ยิ้มกว้างๆ ยิ้มกว้างๆ ยิ้มกว้างๆ ยิ้มกว้างๆ
@เชียงแสน
สมาชิกลงทะเบียน
ระดับ ป.ตรี
*

..ทุกลมหายใจคือการเปลี่ยนแปลง..

« ตอบ #4 เมื่อ: วันที่ 25 เมษายน 2012, 21:28:04 »

ออ..คับ  ยินดีตี้มาจ้วยฮ่วมเเสดงความคิดเห็นคับผม ยิ้มกว้างๆ ยิ้มกว้างๆ ยิ้มกว้างๆ ยิ้มกว้างๆ

...หัวข้อกระทู้นี่ "กึ้ดจาได" ใจ้ก่อครับ....เจื้อได อ่านแล้วงง งง อิอิ...

ปล.แซวกั๋นเล่นเน้อครับ...
เชียงรายพันธุ์แท้
ระดับ ป.ตรี

« ตอบ #5 เมื่อ: วันที่ 26 เมษายน 2012, 11:47:10 »

"ภาษาล้านนา" (กำเมือง) บ่ใจ่ "ภาษาเหนือ"

"ภาษาลาวสำเนียงร้อยเอ็ด" ก็ไปเปลี่ยนจื่อเปิ้นเป๋น "ภาษาอีสาน"

สรุปกว่า กรุงเทพฯ คือศูนย์กล๋างของกู่อย่าง

หมู่ตี้มันเอาภาษาล้านนา (กำเมือง) ไปใจ้ในหนังในละคร
มันบ่ใจ่กึดหยังครับ มอกมันก้ายภาษาไทย ใคร่หื้อมีหยังแปลกใหม่จะได้ขายได้
ถ้ามันใคร่ส่งเสริมหรือเผยแพร่วัฒนธรรมล้านนาแต้
มันบ่เอาคนมาอู้ภาษาล้านนา (กำเมือง) สำเนียงต่างดาวจาอั้นลอ

ถ้ามันกั๋วว่าเผ่าพันธุ์อื่นบนแผ่นดินสุวรรณภูมิจะฟังภาษาล้านนา (กำเมือง) แต้ๆ บ่ฮู้เรื่อง
มันแป๋ง sub เอาก็ได้ลู บ่หันจำเป๋นต้องไปอู้เมืองสำเนียงต่างดาวเลยน่อ
จาอี้เปิ้นฮ้องว่าเยียะส่งๆไป เอาง่ายๆ

* 001.jpg (38.32 KB, 800x200 - ดู 223 ครั้ง.)
« แก้ไขครั้งสุดท้าย: วันที่ 26 เมษายน 2012, 12:07:03 โดย เชียงรายพันธุ์แท้ » IP : บันทึกการเข้า
ปัญญาวุฒิ
เดินต่อไป
ชั้นประถม
*

« ตอบ #6 เมื่อ: วันที่ 26 เมษายน 2012, 12:45:57 »

ก็ดีครับ คนจะได้เอาไปใช้บ้าง

เพียงแต่เราอาจจะฟังแล้ว อึดอัดบ้างนิดหน่อย

อี้ลุ๊!!!!!

บล็อกเศรษฐี blogger    แบบบ้านน่ารัก
tfgc2007
ระดับ :ป.โท

สมบัติพญามังราย ต้องรักษาไว้

« ตอบ #7 เมื่อ: วันที่ 26 เมษายน 2012, 15:27:55 »

บ่าอู้ ดีตี้สุด..เสียความฮู้สึก

รักษ์กำเมือง....ร่วมส่งเสริมละอ่อนเหนือ อู้กำเมือง....
เชียงรายสถาปนิก'97 รับ ออกแบบ เขียนแบบบ้าน อาคาร รับบริหารงานก่อสร้างและงานระบบทุกประเภท ตรวจสอบอาคาร โดยสามัญวิศวกร สามัญสถาปนิก และ จป.วิชาชีพ
Benzram
ชั้นประถม
*

หนุ่มน้อย ไร้ร้อยตีนกา

« ตอบ #8 เมื่อ: วันที่ 28 เมษายน 2012, 09:55:55 »

อู้กำเมือง บ่าชัดบ่าถูก ฟังบ่าฮู้เรื่องก่อแหมอย่างหนา อย่างบ่าเมินมานี่ มีละครของช่องทีวีช่องนึ่ง ออกต๋อนแลงๆ เอาดารามาแต่งตั๋วเป๋นคนเผ่าอะหยังก่อบ่าฮู้ อู้กำเมืองก่อบ่าถูก มีประเภณีอะหยังก่อบ่าฮู้ตี้ คนดีๆเปิ้นบ่ายะกั๋น บ่ากองไปที่ทำงานตี้กรุงเทพ เปื้อนที่ทำงานเขาก่อมาถามว่า "ที่บ้านเธอแต่งตัวกันแบบนี้เหรอ พูดคำเมืองด้วย ตลกจัง" ผมก่อต้องมาอธิบายว่า บ้านผมบ่ามีหนา คนเผ่านี้ เขาสมมุติเอา ..ฮู้ว่ามันเป๋นจินตนาก๋าน เป๋นเรื่องสมมุติ แล้วเป๋นหยังต้องฮื้อตั๋วละครอู้กำเมืองโตย คนตี้เปิ้นบ่าฮู้เขาก่อเข้าใจ๋ว่าตางบ้านเฮามันเป๋นอย่างในละครก่ะ ผ่อก่อแกนต๋า ฟังก่อแกนฮู้แต๊เน้อ
natta2533
ชั้นประถม
*

« ตอบ #9 เมื่อ: วันที่ 28 เมษายน 2012, 20:43:56 »

เหอะๆๆๆๆ  ฟังเเล้วมันเเกนหูเเต้ๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆคับ
Ck 401
"....เมื่อเห็นทุกสิ่งเป็นธรรมดา ก็ไม่มีอะไรมาทำให้ทุกข์ได้อีก...."
แฟนพันธ์แท้
*

...งานหนักไม่เคยฆ่าคน...

« ตอบ #10 เมื่อ: วันที่ 29 เมษายน 2012, 12:47:40 »

เหอะๆๆๆๆ  ฟังเเล้วมันเเกนหูเเต้ๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆคับ
จะไปกึ๊ดนักครับ เดวมันก่อเหมือนภาษาอิสานสมัยก่อนคนรับใช้ต้องมาจากอิสานเท่านั้น
เดี๋ยวนี้คนทุกภาคฟังภาษาอิสานออกกันมากขึ้น

"....คณะเรา ไม่ยอมให้ด้อยถอยลง ต่ำเราต้องค้ำชูให้สูงจรุงศรี....."
....เมื่อเห็นทุกสิ่งเป็นธรรมดา  ก็ไม่มีอะไรมาทำให้ทุกข์ได้อีก...."
Amfield
ชั้นประถม
*

« ตอบ #11 เมื่อ: วันที่ 29 เมษายน 2012, 22:24:17 »

มองเ๋ป๋นสองแง่สองง่ามเจ้า...เพราะว่าบางคนที่แสดงเขาก็บ่ไจ้คนเมืองบ้านเฮา จะฮื้ออู้อย่างกับเฮาก็คงเป๋นไปบ่ได้เจ้า แล้วอย่างนักแสดงบางคนที่เขาอู้ได้เขาก็อู้ได้ชัดเจนนาเจ้า อย่างพี่ต่าย เพ็ญพักตร์ เจ้า เกยหันเขาแสดงละครช่องสาม โตยถ้าจำบ่ผิด อ้ายซูโม่เป๊ปซี่ อ้ายถนอม ก็มีเจ้า
3คนนี้เปิ้นกะล้างว่าอู้ได้กะครับ
อ้ายถนอม กะคนเมืองแป้
อ้ายซูโม่เป็ปซี่ กะคนเจียงใหม่
แล้วปี่ต่าย เพ็ญพักตร์ แต้ๆกะคนเจียงฮายนี่บ่ไจ้กา แล้วไปอยู่เจียงใหม่(เหมือนเท่ห์ อุเทน
คนเมืองพานนี้แต้ๆหาว่าเป๋นคนเจียงใหม่)

คุณจะไม่มีวันเดินอย่างเดียวดาย
nantong
ปั๋น กั๋นฮู้ แล้วก่อยเอาไปกึ๊ดอ่าน กั๋น แหมกำ อาจมีผิดถูก ฯ
ระดับ ป.ตรี

« ตอบ #12 เมื่อ: วันที่ 30 เมษายน 2012, 01:31:54 »

กำเมือง กำลัง ได้ออก ทีวี
กึ๊ดดี เป๋นดี  กึดฮ้าย เป๋น ฮ้าย

ฮักษา กำอู้ กำจ๋า เก่าไว้ ตวยหนา หมู่เฮา ปี้น้อง
อย่าได้หมองใจ๋ จ่างเตอะ คนอื่น
กำหม่าเก่า จ่วยอู้ อย่าอาย

ของบ่ กิ๋น  จ่างเน่า   ของ บ่ เล่า  จ่าง ลืม
คนหม่าเก่า ว่าไว้ อย่าได้ ปา(กั๋น)ลืม

ไหว้สาตุ บ่ ใจ่ สวัสดี กำไทย

เหอ เห่อ เห้อ เฮอะ(เสียงไค่หัว เอา ม่วน )

หนานขี้อู้หำยาน : นายจิราวัฒน์  โสรัจพงศ์เกษม / หนานธง   อีเมล : k e n g k a b h e n g @ g m a i l . c o m    มือถือ  081 777  51 76
katoot
สมาชิกลงทะเบียน
ชั้นประถม
*

« ตอบ #13 เมื่อ: วันที่ 01 พฤษภาคม 2012, 15:52:39 »

มองในแง่ดีกะครับ กำเมืองเฮามีก๋ารแพ่หลาย บางครั้งก็มีก๋ารเสดงวัฒนธรรมล้านนาโตย

(ถ้าหื้อเขาอู้อย่างเฮาแต้ คนภาคอื่นจะฟังบ่าฮู้เรื่องนะกะครับ)  นั้นเป็นความคิดของผมหนาครับ
ฮันต๋วยเจ้า อย่างน้อยคนภาคอื่น ๆ ก็จะได้ฮู้จักกำเมืองผ่อง ยิ้ม ยิ้ม
natta2533
ชั้นประถม
*

« ตอบ #14 เมื่อ: วันที่ 04 พฤษภาคม 2012, 22:41:07 »

ผมว่าถ้าฮู้จักมันก็ดี  เเต้ถ้าฮู้จักแบบผิดๆๆถูกๆๆมันจะเป๋นฮ้ายนักเหลือนาครับ  ป๋านบ่ปอละอ่อนสมัยนี้ซ้ำบ่ฮู้กำเมืองเป็นเเต้เป็นว่าจะปานมาเอากึดว่ากำหมู่นั้นฟังม่วนฟังดีอินเทรนปากันอู้จ๋าต๋ามจะวิบัติเอานาครับ
หน้า: [1] พิมพ์