เชียงรายโฟกัสดอทคอม สังคมออนไลน์ของคนเชียงราย ยินดีต้อนรับคุณ, บุคคลทั่วไป กรุณา เข้าสู่ระบบ หรือ ลงทะเบียน
วันที่ 20 เมษายน 2024, 02:31:47
หน้าแรก ช่วยเหลือ เข้าสู่ระบบ สมัครสมาชิก

• ข้อมูลหลักเว็บไซต์
  • เชียงรายวันนี้
  • ท่องเที่ยว-โพสรูป
  • ตลาดซื้อขายสินค้า
  • ธุรกิจบริการ
  • บอร์ดกลุ่มชมรม
  • อัพเดทกระทู้ล่าสุด
  • อื่นๆ

ประกาศ !! กรุณาอ่านเพื่อทำความเข้าใจ : https://forums.chiangraifocus.com/index.php?topic=1025412.0

+  เว็บบอร์ด เชียงรายโฟกัสดอทคอม สังคมออนไลน์ของคนเชียงราย
|-+  ศูนย์กลางข้อมูลเชียงราย
| |-+  เรื่องล้านนา ภาษากำเมือง
| | |-+  หลวงพ่อ : ธุเจ้า : พระเจ้า
หน้า: [1] พิมพ์
ผู้เขียน หลวงพ่อ : ธุเจ้า : พระเจ้า  (อ่าน 2995 ครั้ง)
ล้อล้านนา
ชั้นประถม
*

« เมื่อ: วันที่ 04 เมษายน 2012, 14:09:33 »

บ่าเด่วบ้านเฮาฮ้อง "พระเจ้า" เป็น "หลวงพ่อ" ความหันผมว่าบ่ถูกต้องสักน้อย หลวงพ่อก็ตี้ย่างบิณฑบาตได้ครับ บ้านเฮาฮ้อง "ธุเจ้า (ตุ๊เจ้า)" วันนี้คนบ้านเฮาเป็นหยังฮ้องเหมือนคนไทยแล้วหา ส่วนพระพุทธรูปบ้านเฮาฮ้อง "พระเจ้า"ๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆ บ่ต้องมาเอากำคนไทยเปิ้นมาฮ้องพระเจ้าบ้านเฮาว่า "หลวงพ่อ" ขอร้องเต๊อะ มันแกนหูแกนต๋าแต้ๆ

สูมาเต๊อะเน้อถ้ามันขัดใจ๋ไผ
เชียงรายพันธุ์แท้
ระดับ ป.ตรี

« ตอบ #1 เมื่อ: วันที่ 04 เมษายน 2012, 22:19:56 »

บางพ่องก็ฮ้องว่า "หลวงเจ๊" ก็มีครับ เป๋นคนเมืองต้องฮ้องว่า "ตุ๊เจ๊" ก้าน่อ

* 001.jpg (38.32 KB, 800x200 - ดู 297 ครั้ง.)
« แก้ไขครั้งสุดท้าย: วันที่ 04 เมษายน 2012, 22:42:55 โดย เชียงรายพันธุ์แท้ » IP : บันทึกการเข้า
teetee2011
มัธยม
**

« ตอบ #2 เมื่อ: วันที่ 05 เมษายน 2012, 06:50:09 »

555555  ?  555555555 ฮืม ฮืม ฮืม ฮืม ตกใจ ตกใจ ตกใจ ตกใจ ตกใจ ยิงฟันยิ้ม ยิงฟันยิ้ม ยิงฟันยิ้ม ยิงฟันยิ้ม ยิงฟันยิ้ม ยิ้มกว้างๆ ยิ้มกว้างๆ ยิ้มกว้างๆ
samurai_dek
ห้าแยกพ่อขุนฯ
ชั้นประถม
*

ศรัทธาต้องมาก่อนสิ่งดีๆจึงจะตามมา

« ตอบ #3 เมื่อ: วันที่ 05 เมษายน 2012, 07:20:00 »

55555+

หนึ่งการกระทำ  สำคัญกว่าพันคำสอน  หนึ่งตัวอย่างที่มีชีวิต  มีผลสัมฤทธิ์กว่าร้อยอนุสาวรีย์
แก้วใบเดียว
มัธยม
**

« ตอบ #4 เมื่อ: วันที่ 05 เมษายน 2012, 10:17:02 »

บ่าเด่วบ้านเฮาฮ้อง "พระเจ้า" เป็น "หลวงพ่อ" ความหันผมว่าบ่ถูกต้องสักน้อย หลวงพ่อก็ตี้ย่างบิณฑบาตได้ครับ บ้านเฮาฮ้อง "ธุเจ้า (ตุ๊เจ้า)" วันนี้คนบ้านเฮาเป็นหยังฮ้องเหมือนคนไทยแล้วหา ส่วนพระพุทธรูปบ้านเฮาฮ้อง "พระเจ้า"ๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆ บ่ต้องมาเอากำคนไทยเปิ้นมาฮ้องพระเจ้าบ้านเฮาว่า "หลวงพ่อ" ขอร้องเต๊อะ มันแกนหูแกนต๋าแต้ๆ

หันตวยครับ คนเมืองถ้าบ่อู้กำเมืองแล้วจะหื้อไผอู้ครับ... ยิงฟันยิ้ม
ล้อล้านนา
ชั้นประถม
*

« ตอบ #5 เมื่อ: วันที่ 05 เมษายน 2012, 16:34:25 »

บ่าเด่วบ้านเฮาก็บ่ฮ้อง ตุ๊ปี้ ตุ๊น้า ตุ๊ป้อ ตุ๊ลุง ตุ๊อุ้ย กันละ เป็น หลวง... ฯลฯ หมดแล้ว ยะใดดีหา

* 000.jpg (291.02 KB, 750x377 - ดู 296 ครั้ง.)
Toy88
ระดับ ป.ตรี

โลกจะสงบสุขถ้าทุกคนมอบความรักให้แก่กัน

« ตอบ #6 เมื่อ: วันที่ 06 เมษายน 2012, 01:28:06 »

เรียกพระพุทธรูปว่า "หลวงพ่อ" เด๋วท่านลุกขึ้นไปเดินบิณฑบาตรแล้วจะยุ่งกันไปใหญ่ อ่ะนะ ตกใจ ตกใจ ตกใจ

เหนือฟ้ายังมีฟ้่า เหนือคนยังมีคน
 แต่ไม่มีอะไรเหนือกฎแห่งกรรม
natta2533
ชั้นประถม
*

« ตอบ #7 เมื่อ: วันที่ 06 เมษายน 2012, 19:58:03 »

ตวยซาวคับ   ตุ๊เจ้า  บ่ใจ้หลวงพ่อ   พระเจ้า บ่ใจ้หลวงพ่อ
techain
ชั้นประถม
*

maycho_o@hotmail.com

« ตอบ #8 เมื่อ: วันที่ 17 เมษายน 2012, 10:53:33 »

สาตุ๊...................
konkothai
ชั้นประถม
*

« ตอบ #9 เมื่อ: วันที่ 17 เมษายน 2012, 17:39:47 »

หันตวยครับ สนั๊บสนุน

บางพ่องก็ฮ้องว่า "หลวงเจ๊" ก็มีครับ เป๋นคนเมืองต้องฮ้องว่า "ตุ๊เจ๊" ก้าน่อ

โค๊ะ....มีอี๊ตวย วัดไหนนี่

คนมักม่วน
Ck 401
"....เมื่อเห็นทุกสิ่งเป็นธรรมดา ก็ไม่มีอะไรมาทำให้ทุกข์ได้อีก...."
แฟนพันธ์แท้
*

...งานหนักไม่เคยฆ่าคน...

« ตอบ #10 เมื่อ: วันที่ 18 เมษายน 2012, 21:13:11 »

555+

"....คณะเรา ไม่ยอมให้ด้อยถอยลง ต่ำเราต้องค้ำชูให้สูงจรุงศรี....."
....เมื่อเห็นทุกสิ่งเป็นธรรมดา  ก็ไม่มีอะไรมาทำให้ทุกข์ได้อีก...."
ผีอี่ฅ้อญ
ชั้นประถม
*

ฮักบ้านเฮา

« ตอบ #11 เมื่อ: วันที่ 19 เมษายน 2012, 12:24:18 »

หันตวยหลายๆ

-
แค่เอื้อม
เตรียมอนุบาล
*

« ตอบ #12 เมื่อ: วันที่ 28 เมษายน 2012, 16:00:52 »

แม่นๆๆๆครับ  คนเมืองเฮาฮ้องพระเจ้า  บ่ใจ่หลวงพ่อ ยิ้มเท่ห์
nantong
ปั๋น กั๋นฮู้ แล้วก่อยเอาไปกึ๊ดอ่าน กั๋น แหมกำ อาจมีผิดถูก ฯ
ระดับ ป.ตรี

« ตอบ #13 เมื่อ: วันที่ 29 เมษายน 2012, 20:55:31 »

หลวงเจ๊ ตุ๊เจ๊
พระน่อยแต๋ว (เณรแต๋ว)  แต้ แล้ว บ่ มี   
กระเทยบวช บ่ ได้     
แม้น อุปปัชฌาย์ ญัตติกรรมแล้ว   

แต่เป็นโมฆะ เพราะ เพศวิบัติ
ไม่สำเร็จ แม้ การเป็น พระน่อย(เณร)

ผิด พระพุทธานุญาต
เจ้าของ ศาสนา เปิ้น บ่ ยอม

ที่ เฮาหัน นั้น มัน คือ มารตัวเป๋น ๆครับ ปี้น้องอาวอา ญา ติก๋า
ผิด ใจ๋ เบากว่า ผิด ธรรม
สมมาเตอะขออภัยทาน หากผิดใจ๋ใผ๋

หนานขี้อู้หำยาน : นายจิราวัฒน์  โสรัจพงศ์เกษม / หนานธง   อีเมล : k e n g k a b h e n g @ g m a i l . c o m    มือถือ  081 777  51 76
nantong
ปั๋น กั๋นฮู้ แล้วก่อยเอาไปกึ๊ดอ่าน กั๋น แหมกำ อาจมีผิดถูก ฯ
ระดับ ป.ตรี

« ตอบ #14 เมื่อ: วันที่ 30 เมษายน 2012, 01:10:27 »

คนเมือง
บ่ ดี ฮ้อง   อะหยัง จา จ่วยไข.....

ฮ้อง ป้อ ว่า เสือเฒ่า 
 ฮ้อง ตุ๊เจ้า ว่า เสือเหลือง
มันบ่ ดี เป๋นบาป

ฮ้อง ตุ๊ ว่าพระ
ฮ้อง พระน่อย เป๋น เณร
มันหยะเสียกำจ๋า บ้านเฮา

ฮ้อง ครูบา ว่าเจ้าอาวาส
ฮ้อง ป้ออาจ๋ารย์ เป๋น มัคคทายก
จักก๋ายเป๋น ไทยหละเก้ย

ไทยหละเก้ย
คือ ตั๋วเป๋นเมือง เกิ่งๆ ก๋างๆ
เช่น คำว่าครูบา เอามาตี ความหมายไป ส๊ะป๊ะ(น่าจะมาจากบาลีว่า สัพพะ แปลว่า สารพัด)
ลองเปิด หัวข้อ ครูบา ผ่อเน้อ....นายเฮย

หนานธงว่าไว้  ขอสมมา ปี้น้อง ญิง จาย
สาตุ กำไทย ว่า สวัสดี
ยิน ดี แปลไทยว่า ขอบคุณ แตงกิ้ว  ผดง่อนฝรั่ง

หนานธง 081 87 54 209
kengkabheng@gmail.com

หนานขี้อู้หำยาน : นายจิราวัฒน์  โสรัจพงศ์เกษม / หนานธง   อีเมล : k e n g k a b h e n g @ g m a i l . c o m    มือถือ  081 777  51 76
@เชียงแสน
สมาชิกลงทะเบียน
ระดับ ป.ตรี
*

..ทุกลมหายใจคือการเปลี่ยนแปลง..

« ตอบ #15 เมื่อ: วันที่ 01 พฤษภาคม 2012, 21:41:10 »

มันฮ้องติดปากกั๋นมาคับ  แล้ว "หลวงพ่อผาเงา" เฮาจะฮ้องว่า

"พระเจ้าผาเงา" ได้ก่ครับ  หรือ

"พระพุทธผาเงา" ฮืม?

มันเป็นคำเมืองคนบ่าเก่าอู้กั๋นมาเมินนนนนละครับ ผมว่า
ผีอี่ฅ้อญ
ชั้นประถม
*

ฮักบ้านเฮา

« ตอบ #16 เมื่อ: วันที่ 03 พฤษภาคม 2012, 11:05:18 »

หลวงเจ๊ ตุ๊เจ๊
พระน่อยแต๋ว (เณรแต๋ว)  แต้ แล้ว บ่ มี   
กระเทยบวช บ่ ได้     
แม้น อุปปัชฌาย์ ญัตติกรรมแล้ว   

แต่เป็นโมฆะ เพราะ เพศวิบัติ
ไม่สำเร็จ แม้ การเป็น พระน่อย(เณร)

ผิด พระพุทธานุญาต
เจ้าของ ศาสนา เปิ้น บ่ ยอม

ที่ เฮาหัน นั้น มัน คือ มารตัวเป๋น ๆครับ ปี้น้องอาวอา ญา ติก๋า
ผิด ใจ๋ เบากว่า ผิด ธรรม
สมมาเตอะขออภัยทาน หากผิดใจ๋ใผ๋

-
หน้า: [1] พิมพ์